למה חשוב להשתמש בתכשירים נגד פרעושים וקרציות?

כל מי שיש לו חיות מחמד יודע שכדאי לטפל בחיות שלנו נגד פרעושים וקרציות. אבל למה בעצם?

גירוד – כשעוקצים אותנו אז מגרד לנו וזה לא נעים. מאוד פשוט. בנוסף, כלבים וחתולים רבים מפתחים גם אלרגיה כנגד רוק הפרעוש ואז הגירוד גובר ומשתלט על כל חלקה טובה, ויכול גם לגרום לדלקות עור, התקרחות וכו’. במידה והחיה אובחנה כסובלת מאלרגיה לפרעושים יש צורך בטיפול תכוף יותר כנגד הפרעושים.
אנמיה – כל הפרעושים והקרציות נדבקים לחיות שלנו מסיבה אחת בלבד. מציצת דם ממנו הם ניזונים. כל פרעוש אוכל פי 15 דם ממשקל גופו. חרק אחד זה לא נורא אבל בכמות גדולה ובשהות מתמשכת החיה האהובה שלנו עלולה לסבול ממש ממחסור בדם. מקרים רבים של הזנחה בטיפול עלולים להזדקק בסופו של דבר לטיפול רפואי במנות דם.
העברת מחלות – פרעושים וקרציות הם מעבירים ידועים של מספר גורמי מחלות המזיקים לחיות שלנו – ביניהם תולעי מעיים וגורמים שונים לקדחות, קרצית ועוד. גורמי מחלות מסוימים כמו חלק מתולעי המעיים עלולים אף להדביק אותנו.
פגיעה בבני האדם בסביבת החיה – אותם פרעושים וקרציות יכולים למצוץ דם גם מאתנו בני האדם.

כל אלה הן אינן סיבות לא להוסיף לביתנו חיה נהדרת כמו כלב או חתול, אלא סיבות מצוינות לטפל כנגד פרעושים וקרציות!

אז איך נדע שהחיות שלנו סובלות מפרעושים וקרציות?

מאוד פשוט. כל חיה שיוצאת אל מחוץ לבית ואפילו אם זה רק לחצר סובלת מפרעושים! בישראל החמה אפילו בעונת החורף יש פרעושים. בעונת האביב והקיץ כמות הפרעושים שוברת שיאים. קרציות ניתן למצוא ברוב אזורי הארץ, ובעיקר בעונה החמה. שימו לב, גם בחיות שלא יוצאות מהבית תיתכן נגיעות בפרעושים וקרציות באמצעות העברה עם בני האדם או חיות נוספות, שחיים בבית ומביאים את החרקים בנעליהם ובגופם, ולכן גם אותן אין להזניח.

איך נטפל בחיות שלנו נגד פרעושים וקרציות?

שמפו נגד פרעושים וקרציות – אם אתם עושים חפיפות לחיות שלכם ניתן לעשות באמצעות שמפו מיוחד שיהרוג/יסיר את הפרעושים והקרציות שנמצאים כרגע על החיה. אם יש השפעה של השמפו לאחר החפיפה היא בדרך כלל קצרת טווח ולכן טיפול זה בדרך כלל לא משמש כטיפול יחיד.
קולרים –הקולרים הנפוצים הם נגד קרציות בלבד אך כיום קיימים קולרים שנותנים הגנה משולבת של קרציות ופרעושים. הקולר נותן הגנה לפרק זמן ארוך יחסית ומשתנה בין התכשירים.
אמפולות – אמפולות הן בקבוקונים קטנים עם נוזל אותו אנו שמים על החיה שלנו במקום שיהיה לה קשה להגיע (לדוגמא בסיס העורף). הנוזל נספג בעור ומקנה הגנה לפרק זמן בינוני של עד חודש בדרך כלל. שימו לב – אמבטיה לחיה מבטלת את פעולת האמפולה, ולכן אם אתם נוהגים לעשות רחיצות קבועות הקפידו לשים אמפולה חדשה יומיים לאחר הרחיצה.
כדורים לבליעה – ניתן להשיג אצל הווטרינרים כדורים לבליעה, והם מגנים על החיה מפני הפרעושים. לכל כדור משך השפעה שונה.
חשוב מאוד!!!לכל סוג חיה יש את התכשירים המותאמים לה. חשוב מאד לא לערבב כדי לא לגרום להרעלה. בנוסף, התכשירים מחולקים לפי משקל החיה, ולכן אין לתת מינון עודף, אלא להשתמש בדיוק בתכשיר המתאים לסוג החיה שלכם ומשקלה. לגורים ניתן להשתמש רק בתכשירים מתאימים להם.

ייתכן מצב שבו אתם תטפלו, כמו שצריך, בחיה שלכם בתכשיר מסוים נגד פרעושים ועדיין תראו עדות לפרעושים, גירוד וכל הנלווה לכך. ייתכן ומכל מיני סיבות (עמידות, צורת שימוש לא נכונה, פג תוקף ועוד) התכשיר אינו מבצע את פעולתו כשורה ולכן מומלץ להחליף לתכשיר מסוג/יצרן אחר תוך התייעצות עם הווטרינר שלכם.

במידה והחצר בביתכם שורצת בפרעושים וקרציות מומלץ גם על טיפול סביבתי על ידי מדביר מקצועי. יש לוודא מה החומר בו הוא משתמש ולכמה זמן יש להוציא את החיות מן החצר על מנת שלא יורעלו.

לסיכום: פרעושים וקרציות – לא על החיות שלנו!

שלכם,

בשיתוף,

petsss | חנות קונספט למוצרים לבעלי חיים.